Ceramic Stones

Seramik Taşlar Genel Özellikleri

Seramik taşlar, kumlama uygulamaları için yüksek performansa ve yüksek maliyet avantajına sahip aşındırıcılardır. Hassas yüzey yapısına sahip ürünlerden sert çeliklere, hafif alaşımlardan polimerlere ve seramiklere kadar çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Seramik bilyalar, homojen yapısı, üstün kalitesi ve yüksek verimliği sayesinde kullanıcılarına son derece önemli avantajlar sağlamaktadır.

Seramik Taşlar Uygulama Alanları

Plastik aşındırıcılar, uygulama yapılacak olan malzeme yüzeyine zarar vermeden kalıbın temizlenmesi, Motor bloğundan karbon atıklarının temizlenmesi, boya ve kaplama sökümü, gibi genel yüzey hazırlama işlemlerine uygundur. Ayrıca uzay ve havacılık sanayinde kullanılan malzemelerin, hassas yüzeylerinin zedelenmeden kumlanması ve yüzeyin zarar görmemesi gerektiği özel durumlarda da ideal bir aşındırıcı olarak kullanılmaktadır.

  • Paslanmaz çelik malzemelerin temizlenmesi ve yüzey hazırlanması işlemlerinde kullanılırlar.
  • Gerilim giderme (shot peening) uygulamalarında, malzeme yüzeyinde deformasyona neden olmadan istenilen kaliteli yüzey profilini elde etmede kullanılan eşsiz bir aşındırıcıdır.
  • Küçük partiküllü olanları malzeme yüzeyinde ipeksi ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için özellikle tercih edilmektedir.
  • Hem kuru, hem de sulu kumlama uygulamalarında ve çok türbinli kumlama sistemlerinde etkili bir şekilde kullanılabilmektedirler.
  • Metalik olmayan aşındırıcılar ile kumlanması gereken malzemeler için en uygun aşındırıcıdır.

Düşük toz emisyonu, yuvarlak yapısı, yüksek dayanımı ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde mükemmel bir çalışma ortamı sağlarlar. Kimyasal olarak herhangi bir reaksiyona girmedikleri gibi, işlenen malzeme yüzeyinde herhangi bir ize ve kirlenmeye da neden olmazlar.